Pentesterlik Nedir? Pentesterler Ne Yapar?

 Siber Güvenlik Blogu olarak bu yazımızda günümüzde oldukça ismi duyulan bir meslek dalı olan Pentesterlik hakkında çok önemli bilgiler vereceğiz. 

Aynı zamanda Ases Security Şirketinin Sahibi Can Cebeci ile gerçekleştirdiğimiz çok özel röportajı siz değerli ziyaretçilerimize takdim edeceğiz.Öncelikle Pentest Nedir:

Pentest İngilizce Penetration Testing kelimesinin kısaltımışı olan Pentest kelimesinin Türkçe karşılığı: Sızma testidir. 


Pentest Yapılırken Kullanılan bazı araçları daha önceki yazılarımızda Siber Güvenlik Blogu olarak paylaşmıştık detaylı bilgi isteyenler araçların kullanımlarını anlattığımız yazılarımıza da göz atabilir:


DDoS Nedir DDoS saldırısı Nasıl Yapılır?

No Redirect Login Bypass Nedir, Nasıl Yapılır?

Wordpress Sitelere Brute Force Yapma

Pyhthon ile Her Türlü Hash'i Çözme

Brute Force İçin Özel WordList Oluşturma

İleri Düzey SQLmap Kullanımı

Github Subdomain Takeover

BugBounty NedirPentester Nedir:

Pentester, belli bir ücret karşılığında sızma testi yapan kişilere denir. Bir meslek gurubudur. 

Pentesterlik gerçekten değerli bir meslek dalıdır, günümüzde neredeyse tamamen dijitalleşen Dünyada neredeyse her sistem zafiyetlerle dolu. 


Pentesterler fiziksel bir şekilde görünmese de arka planda bu zafiyetleri test edip kapatmak gibi büyük bir görev üstleniyor. 

Aksi takdirde büyük veri hırsızlıkları büyük hack olayları gibi sonucu çok ağır olacak siber facialar oluşabilir.  • Sırada, Ases Securtiy Şirketinin sahibi aynı zamanada bir Pentester Olan Can Cebeci ile yapmış olduğumuz röportaj var:

Pentesterlik Sizce Hakettiği Değeri Görüyor Mu?: Ülkemizde Pentesterlik Aylık Ortalama Ne Kadar Kazandırıyor?: Pentest Yaparken Kullandığınız Bazı Araç ve Programlardan Bahseder misiniz? :
Pentester Olmak İsteyenlere Öneriniz Nelerdir? :

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski